PHS Champions

2000-2009 Gazette All-Decade Selections

Josh Funk
Lacrosse 2004
Maureen DuVall
Volleyball 2005
Jacqueline Orona
Lacrosse 2007
Allison Gost
Softball 2008
Rachel Stream
Field Hockey 2008
Cara Chuang
Swimming 2010
Paige Sekerak
Volleyball 2011

Maryland State Championship Teams

 BOYS BASKETBALL
1962, 1963
 BOYS CROSS COUNTRY
1964, 1966
FIELD HOCKEY
2002
GIRLS INDOOR TRACK
2001, 2002, 2003, 2004, 2008
GIRLS SOCCER
2002
 BOYS SWIMMING
2012, 2013, 2014, 2015,
2016, 2017
 GIRLS SWIMMING
2013, 2015, 2016, 2017
GIRLS VOLLEYBALL
2008
BOYS TRACK & FIELD
1967, 1968, 1969
  GIRLS TRACK & FIELD
2003

Individual State Champions

BOYS CROSS COUNTRY

Chase Weaverling (Class 2A, 2013)

GIRLS CROSS COUNTRY

Kjetil Lowe (Class 1A 1997)

BOYS GOLF

Jim Cangiano (1990)

BOYS INDOOR TRACK

Frank Allnut
Shot Put (Class C, 1985)

Kevin Connor, Kevin Dickerson, Eric Holmstead, Sam Widmayer
1600 meter relay (Class 2A, 2010)

Chase Weaverling
3200 meters (Class 2A, 2014)

GIRLS INDOOR TRACK

Christina Mann
300 meters (Class 2A/1A, 2002, 2003)
500 meters (Class 2A/1A, 2003)

Erin Moore
500 meters (Class 2A/1A, 2002, 2004)
800 meters (Class 2A/1A, 2002, 2003, 2004)

Meghan Rose
300 meters (Class 2A/1A, 2006)
500 meters (Class 2A/1A, 2005)
800 meters (Class 2A/1A, 2006)

Janelle Thompson
1600 meters (Class 2A/1A, 2004)
3200 meters (Class 2A/1A, 2004)

Jenny Reid
1600 meters (Class 1A, 2008)

Olivia Durr
55 meter hurdles (Class 1A, 2009)

800 Meter Relay
(Class 2A/1A, 2003)

1600 Meter Relay
(Class 2A/1A, 2003, 2004)

1600 Meter Relay
(Class 1A, 2008)

3200 Meter Relay
(Class 1A, 2008)

Denise Larson, Claire Beautz, 
Chelsie Pennello, Theresa Nardone
3200 Meter Relay (Class 2A, 2014)

BOYS SWIMMING & DIVING

Matthew Liu, Xavier Laracuente, Jake Rubenstein, Alex Lin
400 yard Freestyle Relay (Class 3A/2A/1A 2012)

Xavier Laracuente
200 yard Individual Medley (Class 3A/2A/1A, 2012)
50 yard Freestyle (Class 3A/2A/1A, 2013)
100 yard Freestyle (Class 3A/2A/1A, 2013)

William An, Jack McCarty, Jacob Weiss, Patrick Krisko
200 yard Medley Relay (Class 3A/2A/1A, 2013)

Jacob Weiss
100 yard Butterfly (Class 3A/2A/1A, 2013)

Jack McCarty, Xavier Laracuente, Alex Lin, Anthony Kim
200 yard Freestyle Relay (Class 3A/2A/1A, 2013)

Patrick Krisko, Anthony Kim, Xavier Laracuente, Alex Lin
400 yard Freestyle Relay (Class 3A/2A/1A, 2013)

GIRLS SWIMMING & DIVING

Diana Hanson
200 yard Individual Medley (Class 3A/2A/1A, 2012)

Dorit Song
100 yard Freestyle (Class 3A/2A/1A, 2012, 2013)
200 yard Individual Medley (Class 3A/2A/1A, 2013)

Sayaka Vaules
50 yard Freestyle (Class 3A/2A/1A, 2013)

Sayaka Vaules, Fanny Wu, Lindsay Knapp, Dorit Song
400 yard Freestyle Relay (Class 3A/2A/1A, 2013)

BOYS OUTDOOR TRACK & FIELD

R. Johnson
Broad Jump (Class C, 1963)

Sylvester Prather
High Jump (Class C, 1963, 1964)

I. Johnson
Broad Jump  (Class C, 1964)

Ellsworth Naylor
Triple Jump, (Class C, 1967)
High Jump (Class C 1967)

440 yard relay
(Class C, 1967)

Jerry Owens
440 yards (Class C 1967, 1968)

John Smith
Long Jump (Class C, 1968)

Harry Owens
220 yards (Class C, 1969)
440 yards (Class C, 1969)
880 yards (Class C, 1968)

Fletcher Honermond
Discus (Class C, 1967)

Allnut
880 yards (Class C, 1970)

880 yard relay
(Class C, 1968)

Wayne Owens
220 yard dash (Class C, 1968, 1969)
100 yard dash 220 yard dash (Class C, 1973)

Richard Owens
100 yards (Class C, 1973)
220 yards (Class C, 1973)

Moore
220 yards (Class C, 1977)

Andres Heger
1600 yard (Class C, 1968, 1969)

400 yard Relay
(Class C, 1963, 1964, 1968)
Ron Randolph, Jerry Owens, Harry Owens, Wayne Owens (Class C, 1969)

1600 yard Relay
(Class C, 1967)
(Class C, 1968)

Andres Heger, Danny Heger, Jerry Owens, Harry Owens
1600 yard relay (Class C, 1969)

James Herr
110M High Hurdles (Class C, 1974)
300M Int. Hurdles (Class C, 1975)

Irvin Smith
Long Jump (Class C, 1983)
110 High Hurdles (Class C, 1984)
100 meters (Class C, 1985)
200 meters (Class C, 1985)

Bobby Waxman, Glenn Graham, Troy Gardner, Irvin Smith
400 meter relay (Class C, 1985)

Randy Clark
High Jump (Class 1A, 1993)

John Buschman
Discus (Class 1A, 1997)

Greg Brooks
200 meters (Class 1A, 2005)

Chase Weaverling
1600 meters (Class 2A, 2013)
3200 meters (Class 2A, 2013)
3200 meters (Class 2A, 2014)

GIRLS OUTDOOR TRACK & FIELD

Rebecca Bell
1600 meters (Class 1A, 1992)

Alisha Vaughn
200 meters (1A, 2002)

Christina Mann
400 meters (Class 1A, 2000, 2002)

Erin Moore
800 meters (Class 1A, 2002)

Alisha Vaughn, Stephanie Martin, Erin Moore, Christina Mann
800 meter relay (Class 1A, 2001)

Alisha Vaughn, Sarah Greenblatt, Janelle Thompson, Erin Moore
3200 meter relay (Class 1A, 2001)

Janelle Thompson
3200 meters (Class 1A, 2001)

Alisha Vaughn, Ashley Loh, Erin Moore, Christina Mann
800 meter relay (Class 1A, 2002)

Tricia Loomis, Ashley Loh, Erin Moore, Christina Mann
1600 meter relay (Class 1A, 2002)

Whitney Jones, Rachel Unger, Janelle Thompson, Erin Moore
3200 meter relay (Class 1A, 2002)

Stacie Payne, Ashley Loh, Erin Moore, Christina Mann
800 meter relay (Class 1A, 2003)

Bryann Benton, Rachel Unger, Janelle Thompson, Erin Moore
3200 meter relay (Class 1A, 2003)

Heather Graham
High Jump (Class 1A, 2003)

Ashley Loh
Long Jump (Class 1A, 2004)
Triple Jump (Class 1A, 2004)

Katelyn Poss
Shot Put (Class 1A, 2005, 2006)
Discus (Class 1A, 2005, 2006)

Jen Fink, Olivia Durr, Karissa Harris, Kati Duncan
1600 meter relay (Class 1A, 2008)

Jenny Reid, Jen Fink, Chelsie Gates, Ellie Lalonde
3200 meter relay (Class 1A, 2008)

Olivia Durr
300 meter low hurdles (Class 1A, 2008)
100 meter high hurdles (Class 1A, 2008, State Record, 14.74, 2009)

Emily Furr
Triple Jump (Class 1A, 2006)